Izba Gospodarcza „Śląsk” przedstawia postulat Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Ostatnie dni to intensywne działania i ważne fakty w temacie obrony prawa dzieci Mniejszości Niemieckiej do nauki języka:
1. Z inicjatywy posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli spotkaliśmy się w Warszawie z Ministrem Edukacji Narodowej i Nauki Przemysławem Czarnkiem i Wiceministrem Tomaszem Rzymkowskim. Tematem rozmów, w których uczestniczyli również Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych i Przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek oraz Przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego i burmistrz Leśnicy, Członek Zarządu VdG Łukasz Jastrzembski była trwająca od 1 września 2022r. dyskryminacja ok. 50 tys. dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce.
W odpowiedzi na szereg argumentów, które przedstawiliśmy w imieniu środowisk naukowych, przedsiębiorców, a także rodziców i młodzieży — padły deklaracje, które odpowiadają naszym postulatom. O szczegółach i dalszym przebiegu rozmów będziemy informować Państwa na bieżąco.
2. 43:0 to wynik głosowania jednoznacznie odrzucającego propozycję posła J. Kowalskiego w sprawie wykreślenia finansowania języka niemieckiego.
3. W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, na której ogłosiliśmy hasło #NaukaJęzykaToNiePolityka będące wyrazem zdecydowanego i solidarnego sprzeciwu wielu środowisk wobec manipulowania faktami, dyskryminowania dzieci Mniejszości Niemieckiej oraz propozycji posła J. Kowalskiego. W konferencji poza posłem Ryszardem Gallą, Rafałem Bartkiem, przewodniczącym Sejmiku opolskiego wzięła udział dr Katarzyna Kownacka z Uniwersytetu Opolskiego, Andrea Polański, członkini Związku Młodzieży Niemieckiej oraz działaczka społeczna Aneta Buczek - mama 4 dzieci. Wszyscy zgodnie podkreślaliśmy, że zabieranie dzieciom prawa do edukacji i obniżanie ich szans na rynku pracy, torpedowanie starań przedsiębiorców funkcjonujących i zatrudniających w obszarze przygranicznym — szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie budzi zdecydowany sprzeciw mieszkańców województwa.
4. Niedawno przedstawiciele młodzieży podczas konferencji w Krzyżowej podpisali wspólny list i apel do polityków pt. „Budujmy mosty, a nie mury” również odpowiadając na działania dyskryminujące Mniejszość Niemiecką, a szczególnie najmłodszych Polaków posiadających obywatelstwo niemieckie.
Przed nami kolejne działania na rzecz obrony dzieci i ich prawa do edukacji.
Dziękujemy za Waszą aktywność i solidarną reakcję sprzeciwiającą się dyskryminacji. Wspólnie wyraźmy swoją opinię: #NaukaJęzykaToNiePolityka
Na zdjęciu: Przedstawiciele mniejszości niemieckiej (od lewej) Łukasz Jastrzembski, Ryszard Galla i Rafał Bartek na spotkaniu z w Ministerstwie Edukacji i Nauki.